מדריך יהלומים

4 הפרמטרים לקביעת איכות היהלום מייצגים את ארבעת המרכיבים העיקריים של יופיו ומבנהו: חיתוך, צבע, ניקיון ומשקל. כשאנו מסתכלים על יהלום, אנו יכולים להבחין בעין בלתי מזוינת באיזון בין מאפייניו ומרכיביו, כולל 4 הפרמטרים הנ"ל.

כל אחד מהפרמטרים מדורג על סקאלה וניתן להערכה. על אף שישנם כמה מושגים אוניברסליים ודירוג סטנדרטי, ישנם הבדלים בדירוג בין המעבדות. המעבדות המוסמכות ביותר, אלו שאנו ממליצים להשיג מהן תעודה, הן GIA ו-AGS.

דירוג 4 הפרמטרים מסייע לקבוע את ערך היהלום ולהצביע על איכותו. סוחרי יהלומים קובעים לעיתים קרובות את מחירם על סמך תעודות דירוג. טוב להכיר את היסודות שעליהם מושתתים הדירוגים האלה כאשר משווים בין שני יהלומים דומים, אך הדבר החשוב ביותר הוא כיצד נראה היהלום לעין בלתי מזוינת, וכמה הוא מושך באופן כללי. במובן זה, הבנה יסודית של 4 הפרמטרים היא הכרחית עבורכם, הקונים, כדי שתוכלו להימנע מלבזבז את כספכם על מרכיב שלא יבחינו בו כלל.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כיצד 4 הפרמטרים עובדים יחד?

כל אחד מ-4 הפרמטרים תורם את חלקו ליופיו הכללי של היהלום והופך אותו ליחיד במינו. אולם, יש לראות את היהלום כיחידה אורגנית שלמה. מכיוון שהעין האנושית מתקשה להבדיל בין מרכיב אחד למשנהו, כגון ניקיון או צבע, חשוב לקחת בחשבון כיצד 4 הפרמטרים משפיעים זה על זה.

כדי להעריך יהלום באמצעות 4 הפרמטרים, קחו בחשבון את הדברים הבאים:

  • חיתוך: במהלך חיפושיכם התמקדו קודם כל בחיתוך, מכיוון שהוא הפרמטר המשפיע ביותר על יופיו של היהלום. חפשו רמות גבוהות של זוהר ואש, והיו מוכנים להוציא פחות על פרמטרים אחרים, כמו ניקיון או צבע, כדי להבטיח חיתוך מצוין.

  • צבע: היהלום צריך להיראות לבן או חסר צבע לעין הבלתי מזוינת. ודאו שהצבע אינו מסיח את הדעת או מפריע להשתקפויות אור לבנות או צבעוניות.

  • ניקיון: בחרו יהלום שנראה נקי לעין הבלתי מזוינת, כך שפגמים ותכלילים לא יסיחו את הדעת מהזוהר או מאש היהלום.

  • משקל קראט: קחו בחשבון מה חשוב לכם ולאדם האהוב עליכם, אך זִכרו שזוהרו ויופיו של היהלום יזכו תמיד בתשומת לב רבה יותר ממשקלו. היו פתוחים להוריד ממשקל היהלום כדי להבטיח שתקנו יהלום מדהים.

לאחר שלקחתם בחשבון את הדברים הללו, זכרו שיהלום הוא יחידה שלמה ויקרת ערך, שיש לבחון אותו בכללותה.

אם אינכם בטוחים ביכולתכם להעריך יהלומים, וברצונכם לרכוש יהלום בלתי רגיל שנמצא בתחום התקציב שלכם,

התקשרו אלינו כדי לקבל סיוע מאחד המומחים שלנו.

מהי פלורסנטיות ביהלומים?

פלורסנטיות ביהלומים מתייחסת לדרך שבה מגיב היהלום כשהוא נחשף לקרינה אולטרה-סגולה. הקרינה האולטרה-סגולה היא זו שגורמת לעצמים לבנים להיראות לבנים יותר,לשיניים שלנו להיראות בצבע לבן זוהר, ולפוסטרים בשחור-לבן לזהור. ישנם יהלומים אשר זוהרים בצבעים שונים כאשר הם נחשפים לקרינה אולטרה-סגולה ולתנאי תאורה אחרים. לא ננסה אפילו להסביר את הסיבה לכך. אם זה מעניין אתכם, חפשו בגוגל "פלורסנטיות של יהלומים", ובוודאי תמצאו מידע רב על הפן המדעי של התופעה. ב-99% מהמקרים, הזוהר הוא כחול, אך במקרים נדירים, היהלומים יכולים לזהור בלבן, בצהוב, בירוק, או אפילו באדום.

אך זה אינו סוף הסיפור.

 

פלורסנטיות גבוהה פירושה יהלומים מעורפלים?

  • לאחר שכבר ראינו עשרות, אם לא מאות אלפי יהלומים, אנו יכולים לומר לכם ללא ספק את הדברים הבאים:

  • יהלומים בעלי פלורסנטיות גבוהה/גבוהה מאוד נראים בדרך כלל מעורפלים

  • יהלומים בעלי פלורסנטיות כחולה בינונית נראים לעיתים רחוקות מעורפלים

  • יהלומים בעלי פלורסנטיות כחולה קלושה לעולם אינם נראים מעורפלים

אם היהלומים שאתם מתבוננים בהם כרגע הם בעלי פלורסנטיות כחולה גבוהה או גבוהה מאוד, ישנה סבירות גבוהה שהם יראו מעורפלים, שמנוניים או מעוננים, מה שיגרום להם גם להיראות פחות שקופים. כשתשוו יהלומים זה מול זה, תראו בהחלט הבדל בין יהלום בעל פלורסנטיות גבוהה ליהלום בעל פלורסנטיות נמוכה או ללא פלורסנטיות בכלל. חשוב גם לציין שרמה קיצונית זו של ערפול ביהלום פלורסנטי אינה אופיינית ואינה שכיחה כפי שאתם חושבים כאשר מדובר ביהלומים בעלי פלורסנטיות גבוהה ומטה. 

מהי תעודת יהלום?

תעודת יהלום (בדרך כלל ממעבדות GIA, AGS, IGI, EGL, GSI ו-HRD) היא מסמך שאתם מקבלים ממעבדת צד ג' אובייקטיבית המתאר את היהלום על כל מאפייניו. לצד כל יהלום שאתם שוקלים לקנות, אתם אמורים לקבל ולסקור את תעודת היהלום שלו. דו"ח או אישור מעבדה זה מונפק בידי גוף מדרג ומתאר מרכיבים שונים של היהלום, כגון צבע, ניקיון, אורך ורוחב. אנשי מקצוע מיומנים מעריכים, בוחנים ומודדים את היהלומים באמצעות כלים מקצועיים, כמו זכוכית מגדלת או מיקרוסקופ. כל גוף מדרג ומתאר יהלומים באופן שונה, ולעיתים ההבדל הוא משמעותי. ישנן מספר מעבדות שמדרגות יהלומים, וחשוב לדעת אלו מהן אמינות ומהימנות, ואלו מהן אינן כאלו. מכיוון שתעודות היהלום אינן שוות זו לזו, לא ניתן להשוות את מחירם וערכם של היהלומים בין תעודות שהונפקו על ידי גופים שונים. ודאו שאתם רוכשים יהלום עם תעודה מטעם גוף מדרג בעל מוניטין ידוע, ושאתם סוקרים את היהלום מקרוב טרם הרכישה.

משקל קראט

לעיתים קרובות, כשאנשים שומעים את המונח "משקל קראט" הם חושבים שהוא מתייחס לגודלו של היהלום. אך למעשה הקראט מתייחס למשקלו של היהלום, לא לגודלו. יהלום במשקל קראט אחד שווה ל-200 מיליגרם, או ל-0.2 גרם, ושוקל בערך כמו רבע צימוק. בהתאם לצורה ולאופן החיתוך של היהלום, שני יהלומים בני קראט אחד יכולים להיות די שונים זה מזה בגודלם. על אף שמשקל הקראט הוא מרכיב שיש לקחת בחשבון כשקונים יהלום, המראה הכללי והזוהר הם בעלי חשיבות רבה יותר. לדוגמה, יהלום בינוני ששוקל קראט וחצי לא ינצנץ או ימשוך תשומת לב באותה מידה כמו יהלום מדהים ששוקל קראט אחד, לא משנה כמה הוא עולה עליו במשקלו.

ניקיון

דירוג ניקיונו של יהלום קובע עד כמה היהלום נקי מפגמים ומתכלילים. הניקיון מדורג במעבדת GIA בסקאלה הבאה:

 FL (ללא פגמים חיצוניים או פנימיים)

IF  (ללא פגמים פנימיים)

VVS1 (עם תכליל פנימי זעיר מאוד 1)

VVS2 (עם תכליל פנימי זעיר מאוד 2)

VS1  (עם תכליל פנימי זעיר 1)

VS2  (עם תכליל פנימי זעיר 2)

Sl1  (עם תכליל פנימי 1 הנראה בהגדלה פי 10 ולעתים גם ללא הגדלה)

Sl2  (עם תכליל פנימי 2 הנראה בהגדלה פי 10 ולעתים גם ללא הגדלה)

L1  (עם תכליל פנימי 1 שניתן לראות גם בעין בלתי מזוינת)

L2 (עם תכליל פנימי 2 שניתן לראות גם בעין בלתי מזוינת)

הפגמים והתכלילים עלולים להפריע לשבירת האור בתוך היהלום בהתאם לגודלם, למיקומם ולכהותם. כשזה קורה, מתקהים יופיו וזוהרו של היהלום וגורעים מערכו של החיתוך בעל האיכות הגבוהה. לגבי ניקיון, המלצתנו העיקרית היא לוודא שהיהלום נראה נקי לעין בלתי מזוינת, ושאין בו תכלילים שמפריעים להשתקפות האור.

סקרו את היהלום כדי לראות אם הוא נקי לעין בלתי מזוינת, ובקשו את אישורו של מומחה לכך.

מתעודה בלבד לא תוכלו לדעת כיצד ישפיעו פגמיו של היהלום על מראהו ועל זוהרו.

צבע

צבעו של היהלום מדורג במונחים של עד כמה הוא לבן או חסר צבע. מעבדת GIA מדרגת את היהלומים מ-D עד Z, כש-D הוא הכי חסר צבע ו-Z מכיל צבע חום או צהוב בולט. תמחור היהלומים משקף בדרך כלל את הדירוגים הללו, לעיתים באופן משמעותי. ברוב המקרים, לא ניתן להבחין בעין בלתי מזוינת בהבדל בין שני יהלומים שצבעיהם מדורגים קרוב זה לזה, אך ההבדל במחירם עשוי להיות משמעותי. ההיבט הקריטי ביותר בנוגע לצבע הוא האם היהלום נראה חסר צבע ביחס לסביבה שלו. כדאי לכם גם לוודא שהיהלום נקי מכל גוון שעלול להפריע להשתקפויות אור לבנות או צבעוניות. הזוהר, או הניצוץ, נוצר מהאופן שבו היהלום נחתך. אין יתרון ברכישת יהלום שמסיח את הדעת ממאפיין עיקרי וחשוב זה.

כהמלצה כללית, סִקרו מקרוב כל יהלום ובקשו את עזרתו של מומחה. זוהי הדרך הטובה ביותר לוודא שאינכם משלמים עבור מאפיין (למשל, דירוג גבוה מדי של צבע) שלא יבחינו בו כלל, או שאינכם קונים יהלום שיש בו משהו שמפריע להשתקפות האור. שימו לב: יהלומים צבעוניים מסוימים הם אבנים יקרות-ערך, כמו יהלום ירוק או ורוד מהודר. דירוגי צבע עבור יהלומים כאלה הם שונים בתכלית מאלה של יהלומים "לבנים" מסורתיים.

חיתוך

חיתוך היהלום מתייחס באופן ספציפי לאיכות הזוויות, לפרופורציות, לסימטריות של הפאות, לברק, לזוהר, לאש היהלום, לניצוצות ולפרטי הגימור. גורמים אלה משפיעים ישירות על יכולתו של היהלום לנצנץ, כמו גם על המשיכה הכללית האסתטית שלו. מעבדת GIA מדרגת את חיתוך היהלום על סקאלה של אידיאלי, מצוין, טוב מאוד, טוב, סביר וגרוע. הציונים אידיאלי ומצוין, בהתאם לצורתו של היהלום, מסמלים חיתוך של זוויות ופרופורציות המאפשר ליהלום זוהר ואש מקסימליים.

יש הבדל משמעותי בחיתוך בין יהלומים שונים ובין מלטשי יהלומים. לעיתים, המלטש ישאף לשמור על משקל מקסימלי וישאיר את היהלום עמוק מדי או שטוח מדי להשתקפות אור אופטימלית. במקרים אחרים יחתך היהלום באופן שיצמצם את מספר התכלילים שבו וישפר את ניקיונו, אך יפחית את הברק שלו.

אפילו ליהלום עם חיתוך אידיאלי עשוי להיות גוון צהוב בולט מדי שיגרע מיופיו. אך עם זאת, חשוב מאוד לוודא שהחיתוך הוא נקודת המוצא שלכם כשאתם בוחרים יהלומים. אפילו יהלום 2 קראט טהור ללא פגמים וללא גוון של צבע עלול להיות משעמם אם החיתוך שלו לא מספיק טוב.

החיתוך הוא המדד החשוב ביותר ליופיו של היהלום, ויש לתת לו קדימות על פני שאר הפרמטרים.

10 צורות היהלום הנפוצות ביותר

יהלומים בחיתוך עגול בריליאנט (Brilliant)

shutterstock_1184657155.jpg

זוהי צורת היהלום המובילה מבחינת פופולריות, והיא מייצגת שני שלישים מהיהלומים הנמכרים.

בשנת 1919 פרסם מרסל טולקובסקי תזה שכותרתה:

"עיצוב היהלום: מחקר על השתקפות האור ושבירתו ביהלום",

שבה הסביר מהן הזוויות האידיאליות להפקת הרמה הגבוהה ביותר של זוהר ואש ביהלום.

עבודתו זו הביאה לזינוק בפופולריות של החיתוך העגול בריליאנט, שנותרה בעינה עד היום.

צורתו המעודנת של היהלום העגול בריליאנט מאפשרת השתקפות אור מקסימלית, ובכך תורמת לזוהר המדהים של היהלום. ליהלומים בחיתוך עגול בריליאנט יש 58 פאות (כולל זו שבתחתית היהלום).

shutterstock_1184657164.jpg

צורת חיתוך מהודרת זו היא השנייה בפופולריות מבין צורות היהלומים לאחר החיתוך העגול בריליאנט.

היא נוצרת מן הפירמידה ההפוכה של אבן היהלום הגולמית. מכיוון שהם מרובעים באופן מסורתי, יהלומים בחיתוך נסיכה מפיקים יותר זוהר ואש מאשר יהלומים אחרים בעלי צורות דומות. ניתן להשיג גם יהלומים מלבניים בחיתוך נסיכה.

יהלומים בחיתוך אמרלד (Emerald)

shutterstock_1184657161.jpg

עקב שימוש בטכניקה שתוכננה במקור כדי לחתוך את אבן הברקת (אמרלד), צורת יהלום קרויה בצדק על שמו. עם משטח הלוח הרחב שלו, היהלום בחיתוך אמרלד מציע שפע של השתקפויות לאורך 'מדרגותיו' או קוויו הארוכים והישרים. חיתוכי אמרלד באים בעיקר בצורות רבועות או מלבניות.
 

יהלומים בחיתוך כרית(Cushion)

shutterstock_1184657167.jpg

היהלום בחיתוך הכרית קיבל את שמו מהשילוב של צורה מרובעת עם קצוות מעוגלים, שגורם לו להיראות כמו כרית. עקב הכיפוף המדויק שלו ואופן פיזור האור, היהלום בחיתוך כרית מקרין אור ואש.

יהלומים בחיתוך אשר (Asscher)

shutterstock_1184657170.jpg

היהלום בחיתוך אשר הופק לראשונה על ידי האחים אשר בהולנד ב-1902, והשיב לעצמו את הפופולריות שלו ב-2002, במלאת מאה שנים לקיומו, ולאחר שינוי קל בטכניקת החיתוך.

בתור חלופה מהממת לחיתוך האמרלד, ליהלום בחיתוך אשר יש לוח קטן יותר ופאות מרובדות יותר. הזוהר שלו מושג באמצעות השתקפויות אור בין הפאות הרבועות שנראות מתחת ללוח. פינותיו הקטומות של היהלום בחיתוך אשר מוסיפות לו סגנון ויציבות.

יהלומים בצורת אגס (Pear)

shutterstock_1184657149.jpg

היהלום דמוי האגס, בעל הצד המעוגל המצטמצם לנקודה ברורה, הוא בחירה אלגנטית ונצחית. אם הוא נקנה כדי להיות משובץ בטבעת, הקצה המחודד שלו יכוון אל ליבה של העונדת. הסימטריה היא קריטית למראהו של היהלום דמוי האגס, כדי שינצנץ באופן שווה משני צדיו.

יהלומים אובאליים (Oval)

shutterstock_1184657176.jpg

יהלומים אלה מציגים לראווה זוהר ואש הדומים לאלה של היהלום בחיתוך העגול, והם מהווים בחירה מצוינת עבור אלה החפצים ביהלום בעל צורה ייחודית. צדודיתו המוארכת של היהלום האובאלי מאפשרת לו להיראות גדול יותר בהשוואה ליהלומים אחרים בעלי משקל זהה.

יהלומים בצורת  לב(Heart)

shutterstock_1184657146 (1).jpg

היהלום דמוי הלב, סמל ידוע של אהבה, מתגאה בצורתו המעודנת, וניתן לשבץ אותו בטבעת, בתליון או בתכשיט אחר. יהלומים דמויי לב נעים בטווח שבין דקים לרחבים, והם נבחרים בעיקר על פי העדפה אישית. יהלום דמוי לב שנחתך היטב צריך להיות סימטרי, כך שייראה מאוזן ומלא. הנקודה שבמרכזו צריכה להיות מובחנת.

יהלומים בחיתוך רדיאנט (Radiant)

shutterstock_1184657173.jpg

היהלומים בחיתוך רדיאנט זכו לפופולריות בשנות ה-80 של המאה הקודמת, הודות לזוהר המהמם שלהם, שרק זוהרם של היהלומים בחיתוך בריליאנט עולה עליו.

יהלום בחיתוך רדיאנט הוא בחירה מקסימה הודות לאינספור הפאות המצויות בבסיס ובכתר שלו. תכונות אלו מקנות לו רמות גבוהות של זוהר ואש. פינותיו הקצוצות מאפשרות לשבץ אותו עם יהלום מעוגל או מרובע, ובכך ליצור שילוב מענג.

יהלומי מרקיזה (Marquise)

shutterstock_1184657158.jpg

יהלומי המרקיזה הוזמנו לראשונה על ידי המלך לואי ה-14 כדי לחקות את צורת פיה של פילגשו, ונשארו בחירה מענגת ומחמיאה במשך כמה מאות שנים.

גופו הצר של יהלום המרקיזה דומה לצורתה של עין מוארכת. הכתר הגדול והמדהים שלו משלים את הופעתה של העונדת בכך שהוא גורם לאצבעה להיראות ארוכה ודקה יותר.

 

 

 

קרדיט

המדריכים נכתבו ע"י:

גיא צור

תכשיטן אישי